Rzeczywista królowa nauk

Powszechnie uważa się, że to matematyka jest „królową nauk”, wiele osób traci jednak kontakt z tą dyscypliną w późniejszych etapach przyswajania wiedzy. Większość zasadniczych dziedzin nauki, zarówno ścisłych, jak i o charakterze humanistycznym, wywodzi się z logiki. Logika jest zasadniczym instrumentem prowadzenia badań używanym zarówno przez specjalistów z dziedziny matematyki, informatyków, jak i filozofów. Jest to przy tym jedyny przedmiot, który jest wspólny dla każdego kierunku w programach studiów wyższych uczelni. Studenci kierunków humanistycznych zgłębiają logikę w aspekcie filozoficznym, skupiającą się na paradoksach i wartościowaniu zdań, natomiast studenci kierunków matematyczno-przyrodniczych rozwijają swoje zdolności w logice matematycznej, w której najważniejszą rolę pełni udowadnianie twierdzeń.
Główne elementy:

książka
Na podstawie danych z: www.morguefile.com
Fundament logiki stanowią zależności między wyrażeń, które są oznaczane w formie przypominającą działania matematyczne. Zdanie przybiera zarówno postać wyrazową, jak i matematyczną.

Czytasz tutaj bardzo atrakcyjne wiadomości, jednak kliknij bez obaw tutaj, gdyż to bez dwóch zdań treść - ona także Cię zainteresuje!

Ważne, żeby ocenić, czy dane wyrażenie jest prawdziwe, czy fałszywe. Dopiero wtedy można brać pod uwagę zależności łączące zdania składowe. Jedną z najważniejszych zależności w tej nauce jest koniunkcja logiczna, nazywana również iloczynem logicznym. Koniunkcja jest prawdziwa wtedy, gdy obie części składowe są prawdą. Można to przedstawić za pomocą dowolnie wybranego wyrażenia, gdzie iloczyn zastępuje spójnik „i”.

Czy opisywana tutaj problematyka jest według Ciebie zajmująca? Jeżeli tak, to dodatkowe artykuły zobacz w serwisie (http://interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-place-zabaw/eltan-play), który zobaczysz tutaj. One także Cię zaciekawią.

Jeśli jedno ze zdań składowych nie będzie prawdziwe, wówczas całe zdanie też będzie fałszywe.

Zobacz również

Większość nauk przyrodniczych, jak i o charakterze humanistycznym, opiera się na filarze logiki

matematyka
Dodał: fdecomite
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do czego odnosi się konotacja w logice?


Zastosowanie w praktyce:

Wielu ludzi jest zdania, że logika jest skomplikowaną metodą prezentowania rzeczy łatwych. Znajduje to jednak swoje uzasadnienie praktyczne, logika jest nauką szeroko stosowaną chociażby przez fachowców prowadzących prace nad sztuczną inteligencją. Zaszczepienie syntetycznemu umysłowi zasadniczych zasad, które dla przeciętnego człowieka są dość oczywiste, jest ogromnie czasochłonnym i zawiłym zadaniem. Komputer obdarzony sztuczną inteligencją oprócz logicznego wartościowania danych pobieranych z otoczenia, musi móc wykonać zawiłe czynności.
Jak się bowiem okazuje, skopiowanie drogi ludzkiego rozumowania jest czynnością bardzo trudną i wymaga ustalenia od nowa wszelkich zależności, takich jak omówiony już iloczyn logiczny, czy implikacja. W praktyce oznacza to wprowadzanie bardzo wielu zdań do pamięci urządzenia i dopisywanie do nich wartości w kategorii „prawda” i „fałsz”.
2020/10/13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.